top of page
TTC_Kasım_2021-10.jpg
20210225_161005_edited_edited.jpg
Uzmanlık Programı: Text

AGNİ YOGA UZMANLIK PROGRAMI

200 Saat Uluslararası Yoga Alliance Onaylı

Merhaba,

“Doğu’dan Batı’ya - İlimden bilime - Maddeden ma`nā’ya giden yolda buluşalım.” diyerek, yogayı her yönüyle ele alacağımız bir eğitim sürecinde sizlerle buluşmaya niyet ettik. Agni Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı'nın kalitesini yüksek tutabilmek ve katılan kişilerle birebir ilgilenebilmek için kontenjan sınırlı tutulmaktadır. Beklentiniz sadece standart bir yoga uzmanlığı değil, hayatınıza değişim ve dönüşüm getirecek bir çalışma ise, aramıza hoşgeldiniz!

 

UZMANLARIMIZ

Yeşim Memişyazıcı

E-RYT® 500 | YogaKioo 580

Yoga ve Meditasyon Eğitmeni Thai Masajı ve Refleksoloji Uzm.

 

Serhan Bulut

Uzm. Fzt. Kayropraktor Yoga ve Pilates Eğitmeni

 

Filiz Bozkaya

Yoga Eğitmeni, E-RYT® 200, YACEP®, Yogakioo 300, Yoga therapy 100, BASİ Pilates CPTT

 

Nilay Özen

Psikolog | MSc Neuroscience Uzmanı

 

SERTİFİKA

Programı başarı ile tamamlayan katılımcılara uluslararası geçerliliği olan “Yoga Alliance RYT 200” sertifikası verilir. Bu sertifika ile Yoga Alliance kapsamında bulunan dilediğiniz herhangi yoga merkezinde ve ülkede eğitiminizi sürdürebilir veya yoga uzmanı olarak ders verebilirsiniz.

 

Uzman adayları, program sonunda temel/orta seviye “Hatha Yoga Asana - Nefes ve Meditasyon” seanslarını verebilecek yeterliliğe ulaşırlar.

 

Yoganın günümüzde daha çok tanınan hali olan Asana'lardan (yoga duruşları), daha az tanınan Nefes ve Meditasyon Çalışmalarına... Meditasyonun bilimsel olarak açıklanan beyindeki ve bedendeki yansımalarına... "Neyi niçin yapıyoruz?"a cevap arayan antik metinlerin incelendiği Yoga Felsefesi'ne... Doğru hiza ve çeşitli rahatsızlıklarda yoganın nasıl yapılabileciğine değinen Anatomi ve Biomekanikten, daha duyumsal noktalara değinen fasyanın derinliklerine... Dinamik akışlardan, Yoga Terapi'nin şefkatli çalışmalarına... Meditasyonların içsel keşfe çağıran gizemli dünyasına dek bizi uzun bir yolculuk bekliyor.

 

Ve biz de, konusunda uzman ve deneyimli bir ekip olarak yollarımızın kesişeceği günü bekliyoruz.

 

Sizlerle tek tek ilgilenebilmek, her birinizin içsel yolculuğunda yanınızda olabilmek ve rehberlik edebilmek için program kontenjanı sınırlı tutulmaktadır. Bilinçli ve güvenli bir ortamda, yoga yolculuğunuzda ilerleyerek kendinize ve hayata ilişkin bir gelişim, dönüşüm sürecinin başındasınız. Hoşgeldiniz!

 

KİMLER KATILABİLİR?

Görünenin ötesindeki bilgiye meraklı olanlar, kendini tanımak, geliştirmek isteyenler. Eğitim sırasında aldığı bilgileri içselleştirerek aktarmak, Yoga Uzmanı olmak isteyenler.

 

Agni Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı, hem fiziksel, hem de enerjetik anlamda yoğun bir süreçtir. Adanmış bir disiplin ile ilerleyerek süreci verimli geçirmenizi öneririz. programa katılmadan önce düzenli yoga pratiğinizin olması programdan daha verimli bir sonuç almanızı sağlar. Ön kaydınızın ardından, sizinle programa hazırlanabilmeniz için çalışmanız gereken konular paylaşılacaktır. Agni Yoga 200 Saat Uzmanlık Programı: Tarafımızca hazırlanmış olan olan derin kapsamlı eğitim kitapçıkları, 9 haftasonu stüdyo buluşması, kapanış inzivası, gözlem ve staj derslerinden oluşur.

 

DİKKATİNİZİ ÇEKMEK İSTEDİĞİMİZ BAZI NOKTALAR

• Programımızı stüdyoda gerçekleştirebilmeye niyet ediyoruz.

• Pandemi sürecinin gidişatına bağlı olarak, programın bir kısmı veya tamamı ONLINE olarak gerçekleştirilebilir.

• Online'a dönüşme durumunda, program takvimi o günkü kısıtlama şartlarına bağlı olarak düzenlenecektir.

• Programın bir kısmının veya tamamının Online'a dönüşmesi durumunda, programın dondurulması, ertelenmesi veya ücret iadesi söz konusu değildir.

• Programa katılanlar bu durumu kabul etmiş sayılırlar.

PROGRAM TAKVİMİ

Stüdyo buluşmaları Agni Yoga İstanbul'da gerçekleştirilecektir.

 

Stüdyo Buluşma Saatleri:

Cumartesi / Pazar: 12.15 - 20.15

 

1. Buluşma: 6-7 Kasım
2. Buluşma: 13-14 Kasım
3. Buluşma: 27-28 Kasım
4. Buluşma: 4-5 Aralık (Anatomi/Fizyoloji/Biomekanik)
5. Buluşma: 18-19 Aralık (Anatomi/Fizyoloji/Biomekanik)
6. Buluşma: 1-2 Ocak
7. Buluşma: 15-16 Ocak
8. Buluşma: 29-30 Ocak
9. Buluşma: 12-13 Şubat

 

Kapanış İnzivası

(Şehir dışında inziva) 23-24-25-26-27 Şubat 2022 tarihindeki Kapanış Bölümü inzivası; TÜRSAB'a 12627 no ile kayıtlı ByEkoTur güvencesinde gerçekleştirilecek olup, inzivanın konaklama ücreti, program ücretine dahil değildir. Stüdyomuzun ücret ve ödeme ile herhangi bir ilgisi yoktur. İnzivanın gerçekleştirileceği lokasyon program başladıktan sonra belirlenecektir.

 

PROGRAM SÜRECİNDE SENİ NELER BEKLİYOR?

4 ay sürecek olan bu yoğun program öncesinde, programdan daha fazla verim alıp hazırlanabilmeniz için sizlere ön çalışmalar verilir. Program süresince çeşitli ödevler, okumalar yapılması, derslere devamsızlık yapılmadan düzenli olarak katılınması, program haricinde de stüdyo derslerine katılım beklenir.

 

YOGA UZMANLIK PROGRAMI BÖLÜMLERİ

Agni 200 Saat Yoga Uzmanlık Programı üç bölümden oluşmaktadır.

  

Bölüm 1: Yoga ve Sen

 Bu ilk aşamada kendi pratiğinizi geliştirecek ve bedensel ve ruhsal olarak farkındalık oluşturmaya başlayarak, kendinize, yogaya ve hayata yeni bir gözle  bakmaya başlayacaksınız. Hatha yoga duruşları ve varyasyonları, nefes ve meditasyon teknikleri ile yoga felsefesi temelden başlayan ve seviyeli olarak ilerleyen bir yaklaşımla, anlaşılır ve uygulanabilir bir dille aktarılacaktır. Farkındalık eşiği; bilinç, algı, duyumsama, bedensel ve ruhsal dönüşümünüzün ilk basamağını oluşturacaktır.

Bölüm 2: Öğrendiğini aktarmak

• İlk bölümde bedensel ve ruhsal anlamda yeterli ve güvenli şekilde yogayı uygulamayı öğrendikten sonra, bilgilerinizin gelecekteki öğrencilerinize aynı yeterlilikte nasıl aktarabileceği çalışılacaktır.

 

• Farklı seviye ve ihtiyaçlara uygun ders akışı hazırlama, dersi öncesinde yapılması gereken hazırlıklar, öğrencinin ihtiyacına göre duruşları modifiye edebilme, stüdyo düzenini oluşturabilme, ellerle yönlendirme, yardımcı ekipman kullanımı, etkin ders dili ve ses tonu kullanımını deneyimlenecektir.

 

Bölüm 3: Gözlem ve Deneyim

• İlk bölümde kendi pratiğinizi oluşturma, ikinci bölümde ise öğrendiklerinizi aktarma bilgilerini birleştirerek artık öğrencilerle buluşmaya hazırlanma aşamasına gelirsiniz.  Agni Yoga İstanbul'daki derslere gözlemci eğitmen olarak katılarak, dersi alan ve dersi veren olmadan önce, dersi gözlemleyen olma deneyimini yaşama olanağı sunulur.

 

• Yoga pratiğini en güzel öğrenme yollarından biri de, öğretmektir. Gözlemleme aşamasından sonra ise, staj dersleri ile ilk defa öğrencilerinizle buluşacaksınız. Bu derslerde, stüdyo eğitmenleri tarafından gözlemlenerek, ders verme tecrübeniz üzerinden geri dönüş alacak ve ders verme tecrübenizi geliştirme imkanı bulacaksınız.

 

200 SAAT AGNİ YOGA UZMANLIK PROGRAMI İÇERİĞİ

 

Yeşim Memişyazıcı

E-RYT® 500 | YogaKioo 580

Yoga ve Meditasyon Eğitmeni Thai Masajı ve Refleksoloji Uzm.

 

14 yıl İtalya'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye döndü. Doğa, spor, ilüstrasyon ve tasarımla dolu olan hayatında içsel varlığını daha iyi anlayabilmek için 2012'de yoga yapmaya başladı. Bedensel farkındalığın iç dünyayla birleşmesi ve zihnin derinliklerine kapı açması yogaya olan merakını daha ileri bir seviyeye taşımasına yol açtı ve aynı yıl Hindistan'a gitti. S-VYASA Yoga Üniversitesi'nde hatha yoga, yoga terapi ve yoga felsefesi derslerine katıldı. Yoga yolculuğu yaşam tarzına dönüştü. Aldığı ilk Yoga Uzmanlığı'nı farklı stillerdeki yoga programları izledi. Tayland'da şifa alanındaki aldığı diğer eğitimler, inzivalar ve atölye çalışmaları ile kendisini yoga uygulamaları, öğretileri ve araştırmalarına adadı. Halen yoga dersleri vermekte, Yoga Uzmanlık Programı'nda uzman adaylarıyla bilgilerini paylaşmakta ve kadim bilgilerle, bilimi harmanlayan kitabı üzerinde çalışmaktadır.

 

TEMEL BİLGİLER

• Asana: Anatomik hiza prensipleri ve kontrendikasyonlar.

• Pranayama ve Süptil Beden: Pranayamanın fiziksel ve süptil bedendeki etkileri. Pranayama’nın güvenle, alternatiflerli olarak uygulanması.Temel Nefes tekniklerinin yanısıra Koshalar, Kleshalar, Chakralar, Nadiler ve Vayuların işlenmesi.

• Meditasyon: Meditasyon yöntemleri ve uygulamaları, mantralar ve mudralar.

 

BEŞERİ  BİLİMLER

•Tarih: “Yoga” terimi, Agni Yoga İstanbul'un ekolü, stili ve metodolojisi

• Temel fikirler: Vedalar, Vedanta, Colonial ve Modern Yoga

• Felsefe: Yoganın tanımı ve okulun yaklaşımına göre temel terimler olarak Asana, Pranayama, Meditasyon arasındaki ilişki

• Temel yoga metinlerine aşinalık (Patanjali'nin Yoga Sutraları, Bhagavad Gita, Upanishadlar, Hatha Yoga Pradipika)

• Felsefenin pratikle ilişkisine dair farkındalık

• Etik değerler: Yoga Sutralar veya benzeri yoga etik ilkeleri hakkında farkındalık

• Yoga Alliance ile ilişkili uygulama kapsamı

• Davranış Kuralları ve Eşitlik İlkesi Bildirimi dahil Yoga Sorumluluğu ölçütleri

• Yoga etiği ile uygulama arasındaki ilişkiyi anlama ve öğretme

PROFESYONEL TEMELLER

Öğretme teknikleri:

• Sekans hazırlama

• Hız

• Ortam

• Derste öğrenci ile iletişim (sözlü, görsel, fiziksel)

• Sınıf yönetimi

 

Profesyonel Gelişim

• Yoga ile ilgili profesyonel kuruluşlar, Yoga Alliance kimlik Ddoğrulama süreci • Uygulama kapsamı, Davranış Kuralları ve Eşitlik İlkesi Bildirimi dahil olmak üzere Etik Taahhüt

• Ömür boyu öğrenme ve sürekli eğitim • Zamanındalık, tutarlılık, temizlik dahil genel profesyonellik

• Pazarlama ve tanıtım

 

Pratik

• 12 temel yetkinlikte bilgi, beceri, deneyim

• Mentörluk; asistanlık da dahil olmak üzere, geribildirim

 

 

ANATOMİ ve FİZYOLOJİ

 

Serhan Bulut

Uzm. Fzt. Kayropraktor Yoga ve Pilates Eğitmeni

 

Anatomi

İskelet sistemi ve Büyük kemikler, Eklem tipleri, Asana ile ilgili büyük kaslar, Kas kasılma tipleri

 

Fizyoloji

Sinir sistemi, Savaş, kaç, don 'stres yanıtı, vagal teorisi, genel zihin-beden bağlantısı Kardiyovasküler /dolaşım, endokrin, yoga uygulamaları ile ilgili sindirim sistemleri, Solunum sistemi ve nefes almayı etkileyen kaslar, istemsiz ve istemli nefes, havanın vücuda nasıl girip çıktığı.

 

Biyomekanik

Eklem hareketlerinin türleri Eklem stabilizasyonu Denge, esneme, farkındalık ve fiziksel sınırlamalarla ilgili olarak güvenli hareket Kontrendikasyonlar, yanlış hizalamalar, uyarlamalar

 

YOGA TERAPİ (Vini Yoga)

 

Filiz Bozkaya

Yoga Eğitmeni, E-RYT® 200, YACEP®, Yogakioo 300, Yoga therapy 100, BASİ Pilates CPTT

 

Sanskrit dilinde “farklılaştırmak ve adapte etmek” anlamına gelen viniyoga; bir kişinin ya da grubun ihtiyaçlarını gözeterek, herhangi bir problem olsun ya da olmasın, asana, pranayama ve meditasyon uygulamalarıyla “terapik” yaklaşımı benimsemektedir. Nefes ve hareketin birleşmesinden, asana adaptasyonu ile bedenin farklı bölgelerine ve ihtiyaçlarına ulaşıp, hem fiziksel hem de enerji bedeninin etkilenmesiyle zihni de bulunduğu an’a getirmektedir. Bu çalışmada kişiye ve fiziksel rahatsızlıklara özel nasıl bir yaklaşım içinde olmamız gerektiğini ve asana pozlarıyla birlikte adaptasyonlarını uygulamalı olarak öğreneceğiz.

 

 

MEDİTASYON ve BEYİN

 

Nilay Özen

Psikolog - MSc Neuroscience Uzmanı

 

Beyin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Beynin bölgeleri ve fonksiyonları, nörotrans- miterlerin işlevleri, beyin dalgalarının özellikleri ve öğrenme süreçlerinin tanıtımı ile bu yapıların meditasyon ile ilişkileri ve değişimleri incelenecektir.

 

Meditasyon Sırasında Beyinde Neler Olur?

Dikkat, duygular ve yürütücü işlevler gibi mekanizmaların meditasyon ile değişimi. Deneyimler ile beynin yeniden yapılandırılışı, nöroplastisite. Düşünmediğimizi sandığımız anlarda bile beynin çalışmaya nasıl devam ettiğinin bilgisi aktarılacaktır.

 

 

PROGRAM ÜCRETİ - ÖDEME/İADE KOŞULLARI

Program ücreti ve ödeme koşulları ile ilgili olarak lütfen iletişime geçiniz.

yesim.memisyazici@gmail.com - 0531 746 63 83

 

Başvurunuzun onaylanması ardından:

  • Kaydınız tamamlanır.

 

  • Sınırlı kontenjanımızda yeriniz rezerve edilir.

 

  • Seviyenize uygun olarak programa hazırlık çalışmaları size ulaştırılır.

 

 

Ücrete Dahil Olanlar

 

• Uluslararası geçerli Yoga Alliance Onaylı 200 Saat Agni Yoga Uzmanlık Sertifikası

• Yoga Uzmanlık Programındaki tüm dersler (stüdyo ve/veya online, inziva sırasında)

• Eğitim Kitapçıkları.

Basılı kitapçıklar: Asana, Pranayama, Felsefe.    

PDF kitapçıklar: Anatomi, Fizyoloji, Biomekanik

• Hazırlık videoları (asana, meditasyon ve nefes çalışmaları)

• Size özel hazırlanmış, programdan sonra da kullanabileceğiniz ders sekansları

• Programdan sonra 4 gözlem dersine katılma imkanı

• Programdan sonra 10 Staj dersi verme, mentorluk alma imkanı

 

Ücrete Dahil Olmayanlar

 

23-24-25-26-27 Şubat tarihlerinde Kapanış Bölümü'ndeki inzivanın konaklama ve ulaşım ücreti, uzmanlık program ücretine dahil değildir. Konaklama ve ulaşım organizasyonu Tursab'a 12627 no ile kayıtlı ByEkoTurizm tarafından gerçekleşmektedir. İnzivanın gerçekleştirileceği lokasyon program başladıktan sonra belirlenecektir.

 

Sorularınız ve ön kayıt için iletişim bilgilerimiz

yesim.memisyazici@gmail.com

0531 7466383

TTC_foto1_workshopix.jpg
bottom of page